0

Your Cart is Empty

Storage Methodology & Odor-Free Storage. Things to Watch Out For in a few Popular Western Storage Methods.

by James November 02, 2019

One pumidor-related topic I contemplate is the correct way to think about the chosen container. Given we store a tea at identical temperature and humidity (say 70F/65RH), if we store the same tea for five years in two different ways, a food-grade plastic box versus an old wine cooler, how much will they differ? What about an odor-free wood cabinet or a crock? Or a natural solution in a humid place? Should we just be thinking about the container and methodology as a vessel to get the desired temperature and humidity, provided it can hit a few checkpoints (dark, odor-free)? Or is there something inherent with the choice we make here that can make a substantial impact to the finished product even if we’re able to store the tea otherwise identically.

Read More

Pu’erh Storage Explainer [Inbetweenisode 212]

by James October 17, 2019

The history of storing pu’erh. Pu’erh storage terminology. Storing pu’erh in the US or Europe. Pu’erh is a tea grown in Yunnan for export to Hong Kong and other parts of southern China and southeast Asia. Here it was stored … Continue reading
Read More

Sample Upwards! Why You Should Consider Trying Teas You Have No Intention in Buying

by James October 05, 2019

When I’m buying cakes of tea I tend to gravitate towards certain price ranges and have a mental ceiling of how much I’m willing to spend on tea. It’s not really based off of anything well reasoned or rationalized and I’ll occasionally break it, but more of an innate psychological barrier. This $/g line ends up being a pretty modest $0.25/g-$0.30/g. Occasionally I’ll spend up but if I look back at the purchases I’ve made in the past few years, the vast majority fall in this range or lower. This to me, seems like natural behavior and I think most folks will have impulses on what they’re willing to spend, especially once they’ve had a couple years of drinking and buying. People’s own price tendencies and intuitions undoubtedly vary person to person. Many have yet to convert to the $/g school so these decisions may manifest itself in $/cake numbers as well. For some, this could be $30 cakes or $100 cakes. For those who think in $/g, this may  be $0.50/g or $0.10/g.

Read More


1 2 3 48 Next

Subscribe

Spin to win Spinner icon